26. máj 2020

Podvratný dokument Meky vstoupí do českých i slovenských kin v červenci

Česká premiéra filmu o Mirovi se plánuje na 9. července. Na Slovensku se fanoušci dočkají o týden později, tedy od 16. července. Snímek Českým lvem oceněného režiséra Šimona Šafránka se jako jediný český zástupce bude promítat i v rámci přehlídky Tady Vary aneb Vary ve vašem kině.

Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy vzal poprvé do ruky kytaru? To odhalila biografie Honzy Vedrala Zblízka. Na tu teď navazuje  filmař Šimon Šafránek, který o Mekym natočil nezvyklý dokumentární portrét. V něm Mira představuje nejen coby muzikanta, ale i jak ho zná jeho nejbližší okolí.

Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. 

Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty.

Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. „Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu není. Bez sentimentu a patosu, zato s humorem. Energický a podvratný. S hlasitou muzikou, a především pokud možno upřímný a emocionální, lidský,“ říká režisér filmu Šimon Šafránek.

Co prožil muž, jenž napsal písně Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespalme to krásné v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Leň s ňou, Možno sa ti zdá? 

Kdo a jaký je Meky? „Mekyho jsme sledovali téměř rok. Připadá mi, že žije ve svém vlastním světě, kde hraje hlavní roli hudba. Pořád si prozpěvuje, notuje. Má osobitý, velmi nakažlivý smysl pro humor,“ prozrazuje Šafránek.  

Na trailer filmu se můžete podívat zde.

Sdílet